- Genel

Ekotime lezzetini Türkiye’deki tüm organik tutkunu mutfakseverlere duyuran ürünlerimiz şüphesiz özenle ve kaliteden asla taviz vermeden hazırladığımız ekmeklerimizdir. 

Organik ekşi mayalı ve soğuk fermantasyon yöntemiyle hazırladığımız ekmek türleri şunlardır: 

Artisan Siyez Ekmek, Artisan Tambuğday Ekmek, Bol Tahıllı Ekmek, Çavdarlı Ekmek, Çavdarlı Tost Ekmeği, Karabuğday Ekmeği (Vegan), Cevizli Karabuğday Ekmek, Mısır Ekmeği, Ramazan Pidesi, Siyez Balina Ekmeği, Siyez Cevizli Ekmek, Siyez Köy Ekmeği.

Ücretsiz kargo ile Türkiye’nin bütün şehir ve ilçelerine gönderim sağlıyoruz. Ürünlerimize en kolay ekotime.com.tr web sitemizden ve 0553 165 15 21 sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sipariş hattımızı arayarak stok durumu ve teslim tarihleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz. 

Ekmeklerimizi özel yapan husus, katkısız, saf malzemelerle en doğal üretim felsefesini benimsemiş olmamızdır. Her unu kullanamayız dedik ve kendi değirmenimizi kurduk, %100 organik tahılları piyasadan temin ederek kendi unumuzu kendi kalite standartlarımızda üretiyoruz. 

Bunun yanı sıra üretim süreçlerinde çok hızlı üretimden yana değiliz. Ekotime Organik olarak büyük ama butik üretim anlayışına sahip bir markayız. Ekmeğimizin doğallığından ve lezzetinden emin olarak yavaş yavaş üretiyoruz. Örneğin ekmeğin en üst segmenti kabul edilen ekşi maya soğuk fermantasyon ekmeklerimizi toplam 4 günde üretiyoruz.

Sultanbeyli’de yer alan AYTOP Gıdacılar Sitesi’nde bulunan fabrika ve değirmenimizde ülkemizin en sağlıklı ve lezzetli ekmeklerini üretiyoruz. Misyonumuz en sağlıklı ekmeği üretmek, vizyonumuz ise, en sağlıklı ekmeği sürekli üreterek tüm dünyaya ulaştırmak.

Ekşi maya nedir?

Ekşi maya, un ve suyun belirli zamanlarda karıştırılarak bakteri ve mayaların doğal fermantasyonu (Mayalanma) sonucu oluşan doğal bir mayadır.

Ekmek yapımı için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. İçerisinde birçok aktif bakteri ve maya kültürü bulundurur.

Mayanın ekşiliği ise mayanın cinsine, hangi sıcaklıkta ne kadar sürede mayalandırıldığına göre değişir. 

Neden Ekşi Maya Tüketmeliyiz?

  • Doğal fermantasyon sonucu oluşur.
  • Sindirim sistemine faydalı bakteriler içerir.
  • Ürünlere farklı bir aroma verir.
  • Ekşi maya yeterli zaman tanındığında gluten gibi bağırsak da sindirimi zor olan bazı kişilerin hassasiyet duyduğu proteini parçalayarak absorve eder. Beslenmenin azami sağlıklı içerikte olmasına katkı verir.
  • Ekşi maya ile mayalanan ekmeklerin raf ömrü (uygun koşullarda muhafaza edildiğinde) uzar, ekmeğin besin öğeleri ve lezzet açısından değerleri artar.
  • Ekşi mayanın gluten ve nişastayı tüketmesi ile sindirimi kolay, glisemik indeksi düşük sağlıklı ekmek elde ederiz.
  • Ekşi mayalı ekmek doğal bir probiyotiktir. 

Soğuk Fermantasyon Nedir?

Mayalama sürecindeki dinlenme süreci ekmek gurmeleri ve sağlıklı ekmek tutkunları için son derece önemli bir detaydır. Sıcak fermantasyonla birkaç saat içinde mayalanma olurken ekşi maya soğuk fermantasyon yönteminde; ekmek hamurları buzdolabında (+4˚C) 22- 24 saat süre boyunca mayalanır. Bu aşamada maya bakterilerine hamura sağlık katmaları, içerideki gluteni yakmaları için uygun ortam oluşturulur.

Markanın Kurucusu Latif Yıldırım: “Ekmekte kalite arayanlar Ekotime’ı tercih ediyor”

ekşi maya

Ekotime Organik’te bir ekmeğin üretim süresi 4 gün sürüyor. Malumunuz iyi şeyler çabuk hazırlanmaz. Gerçekten hem doğal hem de sağlıklı ve lezzetli bir ekmek yiyeyim derseniz Ekotime.com.tr sizin uğrak web siteniz olabilir.

Marka, bu zahmetli üretimi müşterilerine en sağlıklı ekmeği sunabilmek için, organik ekmeğin en üst segmenti sayılan ekşi maya soğuk fermantasyon yöntemiyle üretirken bir yandan da galeta, kraker, sandviç ekmeği, baget, simit, tambuğday mantı gibi doğal ürünler üretiyor.

Ekotime Organik Kurucusu Latif Yıldırım yaptığı açıklamada, markasının nitelikli ekmek arayan tüketici için vazgeçilmez konuma geldiğini belirterek, “Normal bir fırında bir ekmeğin mayalanması, yoğrulması, dinlenmesi ortalama 3 saat sürerken bizim altyapımızı güçlendirerek uyguladığımız üretim sürecimizde bir ekmeğin ortalama hazırlanma süresi 4 gündür. Bir günde mayalama ve yoğurma, bir günde dinlenme ve son bir günde de paketleme ve sevkiyat yapılır. Dolayısıyla üretimimiz halihazırda Türkiye’de ekmeğin en doğal ve kaliteli üretimi olarak nitelendirilebilir. Nitekim veriler de bize ekmekte doğallık ve kalite arayanların bizi tercih ettiğini gösteriyor. Ülke genelindeki organik pazarlarda çok yoğun bir taleple karşılaşıyoruz. Nitekim ulusal zincir marketler ve online alışveriş portallarında rağbet görüyoruz. ” bilgilerini verdi.

Günümüzde Ekşi Maya Ekmeğe Talep

Beslenme uzmanlarına göre, günümüzde gıda güvenliği sağlıklı beslenme hassasiyeti olan bireyler için son derece önemli hale geldi. Endüstriyel seri üretim yapan pek çok işletmenin standart ekmek ürettiği düşünülürse ekşi mayalı ekmeklerin bu toplam ekmek tüketimi içinde yüzde 1 pay aldığı söylenebilir.

Pandemi nedeniyle ekşi mayalı ev yapımı ekmeğe yönelen tüketiciler, pandeminin kalıcı bir misafir olduğunu anlamaya başlayınca ekşi mayalı ekmeği hazır alma yoluna gittiler. 

Pek çok firma ekşi mayalı ekmek üretimi yaparken seri üretim felsefesiyle olabildiğince hızlı, pratik üretimi benimserken Ekotime Organik, müşterilere en doğal ekmeği sunma vizyonuyla ekşi mayayı soğuk fermantasyon ile yapıyor. İşletme okuyanlar anlayacaktır: bu üretim felsefesi saygıyı fazlasıyla hak eder. Bir işletme için kârdan vazgeçip ürünün üretim süresini uzatmak oldukça büyük bir fedakarlıktır. Ancak firma kendi emeğine saygı duyduğundan olsa gerek kalite ve doğallıktan ödün vermemek adına,

Bu sayede ekmeğin mayalanması zamana yayılıyor ve hamurun bünyesinde bulunan protein ve gluten, çok uzun süre parçalandığından hem lezzet artıyor hem de ekmeğin probiyotik etkisi maksimuma çıkıyor.

Mayalama (Fermantasyon) Nedir?

Ekşi maya içerisindeki bakteriler; ortamdaki besin ve suyu kullanarak ekmeğin hacim almasını ve asıl yapısının oluşmasını sağlar.

Soğuk Mayalama

Ekmek hamurlarının buzdolabında (+4˚C) 22- 24 saat süre boyunca mayalanması işlemidir. Bu aşamada maya bakterilerine hamura sağlık katmaları için uygun ortam oluşturulur.

Neden Soğuk Fermantasyon?

Soğuk fermantasyon mayanın çoğalıp, beslenip, hamur içerisindeki karbonhidratları tüketip proteini (gluten) parçalar hale gelmesidir. Bu işlem 2-3 saat değil de doğal bir süreç için 22-24 saatte +4˚C ‘de gerçekleşmesi gereken bir olaydır.

Soğuk fermantasyon ile;

İçerisindeki glutenin büyük çoğunluğunun parçalandığı,

Düşük glisemik indeksli,

Sindirimi kolay, sağlıklı ekmekler üretiyoruz.

Oluşan güçlü maya bakterileri küf oluşumunu ve bayatlamayı geciktirir.

Lezzet Yolculuğumuz Nasıl Başladı?

2008 yılında yöresel ve doğal ürünler ile başlayan maceramız, 2012 yılında aldığımız ‘’organik gıda üretimi’’ sertifikamız ile taçlandı, ürünlerimiz çeşitlendi. Bu yolda asıl amacımız tadı damağımızda kalan o eski, katkısız, doğal gıdaları insanlarla tekrar buluşturmaktı. Yöresel ekmek çeşitleri, erişteler ve tarhana ile başlayan üretimimiz; kek, mantı, yufka, katmer, tahin, pekmez gibi özlediğimiz lezzetleri tekrar evlerimize getirmek amacı ile çeşitlendi, bereketlendi. Tüm ürünlerimizin içerisine katılan her bir bileşenin, ham maddelerin ‘’organik’’ sertifikası ile üretilmesi dolayısıyla hiçbir katkı maddesi içermiyor; sağlık, sofralarımızla tekrar buluşuyor. Bu yola çıkarken asıl misyonumuzu, yani geçmişin tüm doğallığını sofralarımıza en saf ve temiz haliyle sunmayı, sizler bizleri tercih ettiğiniz sürece sürdürmeye devam edeceğiz.

Organik Üretim

Dünya’da havayı, suyu ve toprağı kirletmeksizin, erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal tekniklerin geliştirilmesine her geçen gün duyulan ihtiyaç artmaktadır. 

Küresel ısınma ve global iklim değişikliği sağlıklı ve doğal, katkısız gıda bulunmasını zorlaştırırken insanlığın doğal gıdalarla beslenme ihtiyacı her zaman süregeldi.

Bu ihtiyacı karşılayacak, doğaya dost üretim metodu “Organik Tarım” olarak nitelendirilmektedir.

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

Organik tarımda ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer tüm işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmamaktadır. Çiftçiler ve aileleri tarım ilaçlarına daha sık maruz kaldıkları için, Organik tarım, öncelikle çiftçi ve ailesinin genel olarak toplumun sağlığını korur ve iyileştirir. Organik tarım yaygınlaştıkça, tedavisi çok pahalı olan hastalıklara yakalanma oranları da azalacak ve ekonomi de dolaylı yoldan olumlu etkilenecektir.

Ürünlerimizi görüntülemek ve hemen sipariş vermek için buraya tıklayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Senin yorumun*

İsim *

Email *

İnternet sitesi*

Konuşma başlat
WhatsApp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?